در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۷۷
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۷
>> خبر
بدیهی است اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در حوزه مسکن به علت گستردگی و اهمیت آن می تواند با برکات بسیاری همراه باشد، چرا که افراد فعال در این حوزه سالهاست که در حوزه مسکن فعال هستند و گویا قصد کناره گیری و یا بازنشستگی ندارند که این خود می تواند در برخی از موارد موجب بروز فساد و یا رانت در این بازار شود، با این اوصاف خانه تکانی در حوزه مسکن می تواند بهار پرباری را به بهره برداران هدیه دهد.

 چند وقتی است که تمام ادارات و وزارت خانه های کشور درصدد اجرای قانون منع به کار گیری بازنشستگان هستند هر چند در مقابل اجرای این مهم بسیاری از بازنشستگان از کوله بار تجربه خود برای عدم اجرای این قانون و یا مشمول نشدن خود در این قانون نهایت استفاده را نموده اند.

گفتنی است حوزه مسکن را شاید بتوان یکی از اصلی ترین حوزه های اقتصاد دانست که به علت وجود بازنشستگان متعدد شاید تا به امروز نتوانسته به طور کامل از پتانسیل های موجود خود برای پیشرفت و پیشبرد اهدافش استفاده کند هر چند در این مجال باید اذعان داشت که استفاده از تجارب بازنشستگان در این حوزه می تواند راهگشای مشکلات پیش رو باشد اما در راس امور قرار گرفتن و داشتن پست های حساس بازنشستگان شاید امروزه دیگر به صلاح بازار مسکن نباشد.

فصل خانه تکانی در حوزه ساخت و ساز

شایان ذکر است که امروزه حوزه ساخت و ساز کشور بسیار پیر شده است چرا که افرادی که در راس این حوزه قرار دادند مدت هاست که از سن بازنشستگی آنها گذشته است از این رو شاید بتوان با اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان تا حدودی شاهد ارتقای کیفیت ساخت و ساز در کشور بود هر چند نمی توان وجود بازنشستگان در این حوزه را تنها عامل اصلی بی کیفیت بودن ساخت و ساز دانست، اما به طور کلی کارشناسان بر این باور هستند ورود افراد جوان و زبده در حوزه ساخت و ساز می تواند فصل تازه ای در بازار مسکن بازگشایی کند.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که متاسفانه بنا به دلایل مختلف که شاید یکی از آنها را بتوان وجود افراد قدیمی و کهنه کار در حوزه مسکن نام برد شاهد عدم اتصال و هماهنگی میان زنجیره های حوزه ساخت و ساز هستیم که این باعث بروز مشکلات عدیده در این بازار شده است بنابراین شاید بتوان گفت که با خانه تکانی در این حوزه می توان انتظار ایجاد تغییرات گسترده و مثبت در بازار مورد بحث باشیم.

بدیهی است اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در حوزه مسکن به علت گستردگی و اهمیت آن می تواند با برکات بسیاری همراه باشد، چرا که افراد فعال در این حوزه سالهاست که در حوزه مسکن فعال هستند و گویا قصد کناره گیری و یا بازنشستگی ندارند که این خود می تواند در برخی از موارد موجب بروز فساد و یا رانت در این بازار شود، با این اوصاف خانه تکانی در حوزه مسکن می تواند بهار پرباری را به بهره برداران هدیه دهد.

اداره بازار مسکن به صورت کدخدامنشی

متاسفانه سالهاست که بازار مسکن به علت وجود ریش سفیدان بسیار به صورت کدخدامنشی اداره می شود، چرا که بسیاری از افراد نسبت به انجام برخی قوانین و ابلاغیه ها از خود واکنش نشان می دهند و به طرق مختلف از انجام آن سر باز می زنند که این خود می تواند آفتی برای سلامت بازار مسکن محسوب شود هر چند طی چند روز گذشته وزیر راه و شهرسازی در برخی از موارد اقدام به مقابله با افراد خاطی نموده است هر چند بسیاری از کارشناسان علی رغم مثبت دانستن این اقدامات آن را جهت دار می دانند.

یکی دیگر از ایرادات وارده بر اشتغال افراد بازنشسته در حوزه مسکن را می توان در مدیریت جزیره ای جستجو کرد چرا که بسیاری از فعالان حوزه ساخت و ساز طبق خواست و سلیقه خود قوانین موجود را اجرا می کنند هر چند با روی کار آمدن آخوندی و معاونانش در حوزه مسکن این مهم تا حدودی برطرف شده است اما هنوز در برخی از موارد شاهد اجرای سلیقه ای قوانین موجود هستیم که این خود به ضرر کیفیت ساخت و ساز است.

پر واضح است که بازار مسکن از حوزه های مختلفی برخوردار می باشد که برخی از آنها حتی به صورت غیر مستقیم و برخی دیگر به صورت مستقیم بر بازار پرطرفدار مسکن تاثیر می گذارد که در ادامه به آن می پردازیم.

یکی از اصلی ترین نهادهای که به صورت غیر مستقیم بر بازار مسکن تاثیر گذار است اتحادیه مشاوران املاک می باشد، چرا که همان گونه که می دانیم مشاوران املاک نقش تاثیر گذاری در رونق، رکود و یا قیمت مسکن ایفا می کنند، متاسفانه این اتحادیه سالهاست که به صورت کدخدامنشی اداره می شود و شاید دیگر وقت آن رسیده است که قانون منع بکارگیری بازنشستگان در این اتحادیه نیز اجرا شود که شاید در سایه اجرای آن شاهد ایجاد تغییرات گسترده در حوزه مورد بحث باشیم هر چند باید توجه داشت که برای حل مشکلات این حوزه نیاز به اقدامات کارشناسانه بیشتری وجود دارد.

کانون انبوه سازان نیز یکی دیگر از زیر مجموعه های حوزه مسکن است که متاسفانه بیشتر توسط افراد بازنشسته اداره می شود که این خود می تواند زنگ خطری برای کیفیت ساخت و ساز محسوب شود، چرا که سالیان طولانی است که مدیریت این کانون تنها میان افراد ریش سفید آن دست به دست می شود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز یکی دیگر از زیر مجموعه های بازار مسکن به حساب می آید که متاسفانه در راس آن شاهد اشتغال برخی از افراد بازنشسته هستیم، اما این در حالی است که سازمان مورد بحث نقش کلیدی در ارتقای کیفیت ساخت و ساز ایفا می کند چرا که این سازمان در مرحله اول مسوول آموزش و ارتقای دانش مهندسان است و از سوی دیگر نیز باید در افزایش شان و جایگاه مهندسان تلاش کند که این موارد شاید دیگر از حوصله مدیران بازنشسته خارج شده باشد.

در خاتمه باید متذکر شد که اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در کنار ایجاد یک سری تغییر و تحولات دیگر مانند اصلاح قوانین موجود و یا شایسته سالاری می تواند به طور حتم باعث افزایش عمر ساختمان ها و همچنین ارتقای کیفیت ساخت و ساز شود چرا که مسکن به طور مستقیم با جان و مال مردم در ارتباط است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار