در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۸۲
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۷
>> خبر
در سال ۱۳۴۹به دلیل فوت پدرم به ایران بازگشتم.او همیشه به من میگفت که پس از اتمام تحصیلاتم باید به ایران بازگردم.یک حس نوستالژیکی در درونم درمورد ایران داشتم.تصاویر مبهمی از ایران در ذهنم بود و کشش درونی قوی داشتم.

هما روستا در مهرماه سال ۱۳۲۵به دنیا آمد.رضا روستا پدرش از مخالفان رضاشاه و از رهبران وقت حزب توده ایران بود.او پس از مدتی به همراه خانواده اش به اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی مهاجرت کرد.

هما روستا کارشناسی ارشد خود را از دانشکده هنرهای دراماتیک بخارست در کشور رومانی دریافت کرد.او در اواخر دهه ی چهل زمانی که به ایران بازگشت در رشته ی شیمی ادامه تحصیل داد و آن را نیمه گذاشت.

نخستین کار سینمایی او فیلم "دیوار شیشه ای "به کارگردانی ساموئل خاچیکیان بود.

او در اوایل دهه ی ۵۰زمانی که در دانشکده ی هنرهای دراماتیک مشغول تدریس بود نمایش "باغ وحش شیشه ای"تنسی ویلیامز را کارگردانی کرد که در این نمایش دانشجویان دانشکده ی هنرهای دراماتیک بازی کردند.

بدری بدیعی،مهشید افشارپناه،امید جوهری و ناصر آقایی در این نمایش با هما روستا همکاری کردند.او در سال ۱۳۶۵پس از انقلاب اسلامی ایران در فیلم "گزارش یک قتل"به کارگردانی محمدعلی نجفی به ایفای نقش پرداخت و یک سال بعد در فیلم "پرنده کوچک خوشبختی "پوران درخشنده ایفای نقش کرد و برای بازی در این فیلم نامزد دریافت لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از ششمین جشنواره ی بین المللی فیلم فجر در همان سال شد.

هما روستا در سال ۱۳۶۸در فیلم "تمام وسوسه های زمین "به کارگردانی حمید سمندریان حضور یافت و برای بازی در این فیلم نیز نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از هشتمین جشنواره ی بین المللی فیلم فجر شد.

او در سال ۱۳۶۹برای بازی در فیلم " ملک خاتون "به کارگردانی حسن محمدزاده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره فرهنگی و هنری روستا را دریافت نمود.

یکی از ماندگارترین آثاری که هما روستا در آن به ایفای نقش پرداخت فیلم "از کرخه تا راین "به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا بود که برای بازی در این فیلم زیبا نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از یازدهمین جشنواره ی بین المللی فیلم فجر شد.

در سال ۱۳۷۴در تله تئاتر"شعبده باز "ایفای نقش نمود و برای بازی در آن جایزه بهترین بازیگر را از جشنواره سیما کسب کرد.

هما روستا همچنین در "خاک سرخ "به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا به ایفای نقش پرداخت.وی با بازی در مجموعه ی تلویزیونی "ترانه مادری " بازگشتی مجدد به تلویزیون داشت و با پایان یافتن آن به همراه گروه نمایش "آنتیگونه در نیویورک "به بلاروس رفت.

نگاهی به برخی از مصاحبه های هما روستا

بازگشت به ایران به خاطر فوت پدر

در سال ۱۳۴۹به دلیل فوت پدرم به ایران بازگشتم.او همیشه به من میگفت که پس از اتمام تحصیلاتم باید به ایران بازگردم.یک حس نوستالژیکی در درونم درمورد ایران داشتم.تصاویر مبهمی از ایران در ذهنم بود و کشش درونی قوی داشتم.

آشنایی با حمید سمندریان

نمایش "باغ وحش شیشه ای "را روی صحنه بردیم و آقای سمندریان و شنگله به این نمایش آمدند و آن زمان با آقای سمندریان ازدواج نکرده بودیم.پس از دیدن این نمایش،از کار ما بسیار تعریف کرد و گفت که بهتر و ظریف تر از من کار کردی.

اغلب اوقات دانشجویان دوست دارند که با استادشان ازدواج کنند.از اینرو بسیاری از بچه ها دوست داشتند که کاری کنند و باعث ازدواج من و حمید سمندریان شوند.همیشه تعریف او را برای من می کردند و می گفتند استاد بهترین مرد دنیاست.خوش تیپ و مهربان است و اصلا حرف ندارد.جلوی حمید سمندریان هم از من تعریف می کردند.

من بازیگر ثابت کارهای حمید سمندریان شدم و از همکاری با او بسیار راضی بودم زیرا او جزء بهترین استادها و کارگردان های تئاتر ایران بود و بسیار خوب با بازیگرها کار می کرد.

شغلمان یکی بود و به او عادت کرده بودم و هنگامی که حمید سمندریان به طور ناخواسته از تئاتر دور شد برایم سخت بود.

درگذشت هما روستا

هما روستا در چهارم مهرماه سال ۱۳۹۴که روز تولدش بود بر اثر بیماری سختی که داشت در یکی از بیمارستان های لس آنجلس فوت کرد و پیکر او در سیزدهم مهرماه ۱۳۹۴ به ایران منتقل شد و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار