در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۹۰
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۷
>> خبر
به مناسبت روز لکنت زبان؛
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی می توان به راحتی اقدام به درمان لکنت زبان نمود به طور کلی باید در نظر داشت که عدم درمان این پدیده می تواند در کاهش اعتماد به نفس کودک تاثیر بسزایی داشته باشد از این رو انجام درمان صحیح و کامل می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

 لکنت زبان یکی از متداول ترین اختلالات گفتاری است، این پدیده در دوران کودکی و در بین سن 2 تا 4 سال تشخیص داده می شود و با استفاده از گفتار درمانی و یا درمان های دیگر به راحتی می توان لکنت زبان را بر طرف کرد هر چند احتمال ادامه داشتن این بیماری تا آخر عمر در فرد نیز ادامه وجود دارد که البته امکان ادامه داشتن این پدیده بسیار کم است.

گفتنی است شرایط و دلایل بسیاری مانند سن و ویژگی های بلوغ نیز در تغییر شکل یا تشدید لکنت موثر می باشد، به طور کلی میزان ابتلا به لکنت زبان در پسران 70 درصد و در دختران نیز 30 درصد است، از این رو می توان این ادعا را داشت که میزان ابتلا به لکنت زبان در پسران بسیار بیشتر از دختران است.

بررسی انواع لکنت زبان

همان گونه که می دانیم لکنت زبان از انواع مختلفی برخوردار است که در ادامه به آن اشاره می شود.

یکی از متداول ترین انواع لکنت زبان، لکنت کلونیک است در این نوع از لکنت کودک یک سیلاب از کلمه را با شدت و خشم تکرار می کند، طبق اظهار روانشناسان این نوع نوع لکنت می تواند دارای ریشه های عصبی باشد.

لکنت تونیک را می توان یکی دیگر از انواع لکنت دانست در این نوع لکنت کودک به هنگام تلفظ دچار گرفتگی عضلات تلفظ می شود در این نوع لکنت کودک به هنگام تلفظ بسیار بر خود فشار وارد می کند.

یکی دیگر از انواع لکنت زبان را می توان لکنت ناگهانی کودک عنوان کرد،این نوع لکنت بیشتر بر اثر ترس و یا وحشت ناگهانی در کودک ایجاد می شود که به طور معمول با گذشت زمان و بدون استفاده از دارو و یا گفتار درمانی نیز بهبود خواهد یافت.

بررسی دلایل بروز لکنت

متاسفانه تا به امروز علی رغم انجام تحقیقات گسترده هنوز دلیل مشخصی برای بروز لکنت زبان در کودکان یافت نشده است، اما وجود عواملی چون مشکلات عاطفی ، اجتماعی، بدنی می تواند در بروز لکنت زبان موثر واقع شود، چرا که طبق تحقیقات به عمل آمده بسیاری از افرادی که از لکنت زبان رنج می برند به بعضی از مشکلات روحی و یابعضی از ناسازگاری های اجتماعی مبتلا هستند. همچنین وجود اختلالات روانی، اختلالات دستگاه عصبی و یا وجود ناهنجاریهای فیزیولوژیکی نیز می تواند در ابتلا به لکنت زبان تاثیر گذار باشد.

بررسی روش های درمانی لکنت زبان

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی می توان به راحتی اقدام به درمان لکنت زبان نمود به طور کلی باید در نظر داشت که عدم درمان این پدیده می تواند در کاهش اعتماد به نفس کودک تاثیر بسزایی داشته باشد از این رو انجام درمان صحیح و کامل می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

خود درمان گری یکی از روش های درمان لکنت زبان محسوب می شود در این روش فرد با استفاده از تغییر نگرش و با اصلاح نوع تلفظ خود سعی در برطرف کردن این مشکل دارد که البته این روش درمانی برای افراد بزرگسال بیشتر کارایی دارد.

دارو درمانی نیز یکی دیگر از روش های درمانی لکنت زبان است در این روش فرد با استفاده از داروهای آرامش بخش سعی بر کنترل و کاهش هیجانات و یا اختلالات عصبی و روانی دارد.

یکی دیگر از روش های درمانی روان درمانی می باشد در این روش با استفاده از روانشناس سعی می شود تا اختلالات روانی و یا هیجانات تا حد زیادی کنترل شود تا دیگر به هنگام صحبت فرد با لکنت مواجه نشود.

تمرین روش های تلفظی درست را می توان در زمره دیگر روش های درمانی لکنت زبان دانست در این روش با استفاده گفتار درمان به کودک روش درست تلفظ کلمات یاد داده می شود که طبق آمار موجود استفاده از این روش برای کودکان 4 سال به بالا با موفقیت زیادی همراه خواهد بود.

در پایان باید متذکر شد که وجود تنش های خانوادگی مانند دعوای والدین، طلاق و عواملی از این دست نیز می تواند در بروز لکنت زبان در کودکان موثر واقع شود.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار