در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۳۰۱
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۷
>> خبر
بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که برخی از زنان متاهل به دلیل اینکه بعد از ازدواج با محدودیت های بسیاری چون محدودیت های مالی و یا روابط اجتماعی مواجه می شوند نسبت به دیگران بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می گیرند که علت اصلی این مهم از دید جامعه شناسان انتخاب های ناهمگن و احساسی می باشد.

 زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به افسردگی قرار می گیرند چرا که بیشتر احساساتی هستند و نسبت به کوچک ترین اتفاقات از خود واکنش احساسی نشان می دهند. به طور کلی زنان از نظر فیزیولوژی بیشتر مساعد ابتلا به افسردگی هستند.

گفتنی است امروزه زنان با توجه به اینکه در داخل و خارج از خانه کار می کنند بیشتر در معرض افسردگی هستند چرا که بیشتر زمان خود را وقف امور محموله می کنند و زمان کمتری برای خود صرف می کنند که این خود در بلند مدت می تواند به این منجر شود که زن این حس را داشته باشد که عمر خود را صرف دیگران کرده است و در این میان خود را تنها یک بازنده بداند که این طرز تفکر خود نشانه بارز افسردگی می باشد.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که امروزه با توجه به بمباران اطلاعاتی از زندگی دیگران که به طور حتم بسیاری از آنها نیز واقعیت ندارد مدام زنان خود را با دیگران مقایسه می کند و در بیشتر اوقات فکر می کند که از همنوعان خود عقب تر است که این خود می تواند زمینه ساز بروز افسردگی در زن شود. با این اوصاف می توان ادعا داشت که استفاده بی رویه از فضای نمازی می تواند منجر به افسردگی شود.

زندگی با مردان سلطه گر نیز می تواند احتمال ابتلا به افسردگی در زنان بیشتر کند چرا که مرد سلطه گر همیشه و در همه حال می خواهد شرایط زندگی و نوع رفتار، پوشش و حتی مراودات و ارتباطات زن خود را نیز کنترل کند که این مهم به مرور زمان باعث ایجاد افسردگی در زن می شود، از این رو روانشناسان توصیه می کنند ادامه زندگی با این افراد هر چه سریع تر به اتمام برسد و یا اینکه فرد مقابل مورد درمان قرار بگیرد.

بررسی دلایل افزایش ابتلا به افسردگی در زنان متاهل

طبق تحقیقات به عمل آمده میزان ابتلا به افسردگی در زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد است که علت این امر را می توان در باورهای غلط حاکم بر جامعه و برخی دلایل دیگر جستجو کرد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که برخی از زنان متاهل به دلیل اینکه بعد از ازدواج با محدودیت های بسیاری چون محدودیت های مالی و یا روابط اجتماعی مواجه می شوند نسبت به دیگران بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می گیرند که علت اصلی این مهم از دید جامعه شناسان انتخاب های ناهمگن و احساسی می باشد.

از طرف دیگر برخی از زنان متاهل توانایی انجام مسوولیت های زندگی را ندارند و معتقدند این حجم بالای مسوولیت ها از توان آنها خارج می باشد از این رو به مرور زمان با همسر و یا خانواده وی با مشکل بر می خورند که این مهم خود می تواند با گذشت زمان به افسردگی منجر شود، با این اوصاف روانشناسان پیشنهاد می کنند که از کنار ابتدایی ترین مشکل هرگز به راحتی عبور نکرد بلکه بهتر است با آرامش و منطق سعی بر حل مشکل و یا اختلاف نظر پیش آمده نمود.

زنان میانسال بیشتر از دیگران می توانند در مبتلا به افسردگی شوند که این خود ناشی از عوامل متعددی چون ایجاد تغییرات هورمونی،وجود باورهای غلط رایج در جامعه و افزایش مسوولیت پذیری می باشد.

وراثت نیز در ابتلای زنان به افسردگی بسیار تاثیر گذار می باشد چرا که تحقیقات نشان می دهد زنانی که سابقه این بیماری را در خانواده خود دارند به مراتب بیشتر از همنوعان خود مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

وجود مشکلات اجتماعی و اقتصادی نیز می تواند در ابتلای زنان به افسردگی بسیار تاثیرگذار باشد چرا که زنان تحمل گذراندن شرایط نامناسب را ندارند بنابراین به هنگام بروز مشکلات اقتصادی و یا اجتماعی از نظر روحی بسیار تضعیف می شوند.

پیروی از رژیم های غذایی نامناسب خود می تواند منجر به ابتلا به افسردگی در زنان شود چرا که بررسی های انجام شده مبین این موضوع است که استفاده بیش از اندازه از نمک، کافئین، کربوهیدرات و یا مصرف نوشیدنی های الکلی خود زمینه ساز بروز افسردگی در زنان می باشد.

بارداری و افسردگی

بدیهی است برخی از زنان در دوران بارداری و یا پس از زایمان به افسردگی مبتلا می شوند که علت اصلی این امر از دید پزشکان تغییرات ژنتیک، ارث و یا وجود اختلافات بسیار در این دوران می باشد. لازم به ذکر است که طبق آمار موجود میزان ابتلا به افسردگی در زنان باردار بیشتر در مادرانی که فرزند اول خود را به دنیا آورده اند، دیده می شود.

در پایان باید خاطر نشان کرد که با توجه به نقش تاثیر گذار زنان در جامعه نمی توان به راحتی از کنار افسردگی این قشر از جامعه عبور کرد چرا که بی توجهی به این مهم می تواند تبعات منفی و گسترده تری را به دنبال داشته باشد از این رو انتظار می رود با تغییر در باورها، زندگی برای زنان را راحت تر کرد تا در سایه این مهم از جامعه سالم تری نیز برخوردار شویم.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار