در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۳۰۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۷
>> خبر
اهمیت اراده اروپایی ها در ماه پیش رو دو چندان خواهد شد، چون به نظر می رسد ترامپ می خواهد اولتیماتوم "با ما یا علیه ما" را اجرایی کند این در حالی است که دور دوم تحریم ها در اوایل نوامبر اجرایی خواهد شد و ترامپ به همه هشدار داده که دور زدن تحریم‌های ایران برای همه عواقب بدی دارد، حتی اروپا!

13 آبان نزدیک است و اروپا از ساز و کار ویژه مالی برای تبادل با ایران خبر داده. فدریکا موگرینی و سران کشورها اروپایی به شدت دنبال راهی هستند تا بتوانند ایران را قانع کنند تا پس از 13 آبان هم در برجام باقی بماند، امری که ایرانیان آن را مشروط به اقدام عملی اروپا کردند.

اهمیت اراده اروپایی ها در ماه پیش رو دو چندان خواهد شد، چون به نظر می رسد ترامپ می خواهد اولتیماتوم "با ما یا علیه ما" را اجرایی کند این در حالی است که دور دوم تحریم ها در اوایل نوامبر اجرایی خواهد شد و ترامپ به همه هشدار داده که دور زدن تحریم‌های ایران برای همه عواقب بدی دارد، حتی اروپا!

ساز و کار ویژه اروپایی

برای بسیاری از شرکت های تجاری بزرگ بین المللی، منع دسترسی به بازارهای آمریکا و مهم تر از آن عدم دسترسی به سیستم مالی جهانی که تحت سلطه آمریکا است، مانند حکم اعدام می ماند. این مسئله هم برای دولت ها و هم شرکت های اروپایی بسیار مهم تر از پیروی از "قانون انسداد" اتحادیه اروپا است که از لحاظ نظری با آن می توان جلوی تحریم های آمریکا ایستاد. آنچنان که اکنون نیز با وجود عدم تحریم ایران توسط هند برخی شرکت‌های خصوصی هندی به خاطر آمریکا از معامله با ایران صرف نظر کردند.

بر اساس راهکار جدید و ویژه اروپا، ایران می تواند نفتش را در ازای کالا با کشورهای اروپایی مبادله کند. بدون اینکه پولی رد و بدل شود.

موضوع سازوکار ویژه تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات و واردات ایران، ابتدا از سوی فرانسوی‌ها پیشنهاد شد اما از آنجایی که این کشورها از واکنش آمریکا و تهدیدهای بعد از آن می‌ترسیدند نتوانستند و در نهایت با حمایت آلمان به توسعه این مجموعه از پیشنهادات پرداخت. در عین حال باید گفت چین و روسیه نیز در این زمینه بی‌تاثیر نبوده و در ارایه و پیشبرد پیشنهادات و ایده‌ها به خوبی عمل کرده‌اند.

اکنون سه کشور اروپایی با همراه کردن تعداد دیگری از کشورهای اروپایی ریسک ایجاد چنین سازوکاری که با انتقاد و عصبانیت مایک پمپئو وزیر امور خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا همراه شد را در میان خود تقسیم کنند. این در حالی است که چین و روسیه نیز در پی ایجاد ساختار ویژه مالی خاص خود با ایران هستند، اقدام که می‌تواند فشار آمریکا روی ایران را کاهش دهد.

علاوه بر این به نظر می‌رسد نیمه اقتصادی و تجاری اروپا که بر خلاف بدنه سیاسی آن در تمام چند ماه گذشته خاموش بوده و عکس العملی نداشته اکنون وارد کار شده است و موضوع اجرایی شدن این سازوکار به جدیت در راهروهای وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اتحادیه جریان یافته است.

از سوی دیگر ایران از سال 2015 که توافق هسته ای نهایی شد، عضویتش در سیستم بانکی بین المللی به نام سوئیفت را دوباره به دست آورده است و از این طریق می تواند راهی برای انتقال پول به خارج پیدا کند. اما سوئیفت که در بلژیک مستقر است، در گذشته یک بار تسلیم فشارهای آمریکا در زمان دولت اوباما شده و ایران را از این سیستم مالی خارج کرده است. اگر ایران دوباره دسترسی اش را به سوئیفت از دست بدهد، به جد در تجارت ناتوان خواهد شد. از همین دولت روحانی در تلاش است با عضویت در FATF و فشار به اروپا به هر شکل ممکن در سوئیفت باقی بماند.

چرا ایران به برجام پایبند پایبند خواهد ماند؟

کارشناسان معتقدند، ایران همچنان در برجام باقی خواهند ماند و الزامات آن را رعایت خواهد کرد چون حسن روحانی می داند که اگر ایران از توافق کنار برود، اتحادیه اروپا نیز به صف تحریم‌ها علیه ایران می‌پویندد و شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران را مجددا اجرا خواهد کرد.

این در حالی است که در حال حاضر با ادامه حضور ایران در برجام علاوه بر عدم حضور اروپا در جبهه ترامپ؛ چین، ترکیه و چند کشور دیگر با ادامه خرید نفت از ایران به مقابله با ترامپ برخاستند و این احتمال را ایجاد کردند که مقاومت های این چنینی در برابر فشارهای آمریکا این توان را برای ایران ایجاد می‌کند که به صادرات نفت خود ادامه دهد و منبع اصلی درآمدهای خود را حفظ کند. بر همین مبنا یکی از اصلی‌ترین شروط ایران برای ادامه برجام با اروپا ادامه فروش تضمین شده نفت است.

اما باید باور کرد آمریکا همچنان به اندازه کافی قدرتمند و ترسناک خواهد بود تا برخی کشورها از همکاری با ایران کوتاه بیایند. کشورهایی که از تلافی آمریکا می ترسند، یکی یکی در حال پایان دادن به تجارت با ایران هستند. آخرین مورد هند بود که به نظر می رسد می خواهد خرید نفت از ایران را به صفر برساند. هر چند هند و کره جنوبی تاکنون به صورت رسمی چنین موضعی را اتخاذ نکردند.


برچسب ها: برجام ، تهدید ، آمریکا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار