در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۳۱۳
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۷
>> خبر
تنها امتیاز ملموسِ کوتاه مدتی که در حال حاضر از اروپا می‌توانیم بگیریم اخذ مجوز تأسیس شعب‌ دانشگاه‌های معتبر اروپایی در ایران است چرا که با تأسیس شعب این دانشگاه‌ها بسیاری از دانشجویان کشورهای همسایه برای ادامه تحصیل وارد ایران شده و تا حدودی از کسری بودجه دولت کاسته می‌شود.

برجام که به اعتقاد برخی از افراد قرار بود برخی از مشکلات و بحران ها را برطرف نماید با تمام فراز و نشیب ها خود،به معضل و بحرانی بزرگ تبدیل شده است.در این مطلب نگاهی به یادداشت سامان سامنی به فرجام برجام می اندازیم.

مدیریت استراتژیک چه در بُعد خُرد و چه در بُعد کلان باید دورنمایی از آینده داشته باشد و بتواند برای مسؤولان وضعیت آینده را از پیش تجسم کند. برای تحقق برنامه‌های کلان مدیریتی مسؤولان باید مسائل را از ابعادی تحلیل کنند که تاکنون بررسی نشده است تا بتوانند از طریق تجسم آینده علائم را قبل از وقوع حادثه دریافت و آنها را تغییر دهند.

برجام چنانچه به تحقق هم می‌رسید اقتصاد ایران را بیش از پیش به صادرات نفت وابسته می‌کرد چرا که تنها منفعت اقتصادیِ ایران از برجام این بود که ما می‌توانستیم نفت را صادر و پول آن را دریافت کنیم. شاید حامیان داخلی این توافق بگویند همین درآمد نفتی هم می‌تواند مشکل رکود اقتصادی را حل کند اما این گروه دقت نمی‌کنند که نفت دیگر برگ برنده اوپک در بازار انرژی جهان نیست چرا که استفاده از سوخت‌های فسیلی تا کمتر از یک دهه آینده به شدت کاهش یافته و انرژی‌های نو جایگزین آن می‌شود.

حمایت اتحادیه اروپا از برجام هم فقط واکنشی به اِعمال تعرفه‌های گمرکی ترامپ به محصولات صادراتی این اتحادیه به ایالات متحده است به طوری که در 6 ماهه ابتدایی سال 2018 بانک‌های مرکزی اروپایی یک تریلیون یورو بدهی داشتند و صادرات خارجی آلمان، موتور توسعه اقتصادی اروپا، در سه ماه اول ۲۰۱۸ بعد از سه سال رشد شاهد کاهش بود. اگر ترامپ تعرفه‌های سنگین واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا را بردارد قطعاً هیچ کشور اروپایی در برجام باقی نخواهد ماند. بازار مصرف ایران تنها برگ برنده اتحادیه اروپا و انگلستان برای فشار به ترامپ در جهت عادی‌سازی مجدد مراودات اقتصادی-سیاسی با غرب است. در صورت اتحاد مجدد اروپا و آمریکا قطعاً ایران تنها قربانی خواهد بود، به همین دلیل ما نباید برنامه‌های کلان اقتصادی خود را به خیال وفاداری اتحادیه اروپا از برجام تنظیم کنیم. از این‌رو، مسؤولان اجرایی کشور باید ارزیابی عملی از آینده داشته باشند نه خیالی.

تنها امتیاز ملموسِ کوتاه مدتی که در حال حاضر از اروپا می‌توانیم بگیریم اخذ مجوز تأسیس شعب‌ دانشگاه‌های معتبر اروپایی در ایران است چرا که با تأسیس شعب این دانشگاه‌ها بسیاری از دانشجویان کشورهای همسایه برای ادامه تحصیل وارد ایران شده و تا حدودی از کسری بودجه دولت کاسته می‌شود. برای مثال امارات از هر دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل در شعب دانشگاه‌های غربی در این کشور برای مقطع فوق‌لیسانس بیش از 35000 دلار آمریکا در سال 2017 دریافت می‌کرد.


برچسب ها: برجام ، اقتصاد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار