در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۳۳۵
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۷
>> خبر
عدم آشنایی کامل با روحیات و خواسته های طرف مقابل را می توان یکی دیگر از دلایل جدایی در سالهای ابتدایی زندگی مشترک دانست چرا که متاسفانه در ایران بیشتر ازدواج ها بدون شناخت واقعی صورت می گیرد و حتی بعد از ازدواج نیز بسیاری از افراد هیچ تمایلی برای انجام این مهم ندارند و بر این باور هستند که شناخت پیدا کردن از همسر خود کاری بسیار عبث و بیهوده می باشد اما باید در نظر داشت که چگونه می توان با کسی که شناخت چندانی از روحیات و اخلاقیات او نداشت زندگی کرد؟

 سال های اول زندگی زوجین را می توان جزو سخت ترین سال های زندگی مشترک دانست چرا که بر خلاف تصور عموم مردم چند سال اول زندگی مشترک بسیار حساس و تعیین کننده می باشد.

گفتنی است بسیاری از زوجین با پیش زمینه های ذهنی زیبای خود درباره ازدواج، زندگی مشترک را شروع می کند اما این در حالی است که واقعیت زندگی فرسنگ ها با فانتزی های ذهنی زوجین فاصله دارد از این رو شاهد ایجاد تنش ها و اختلافات بسیار در سال های ابتدایی زندگی مشترک هستیم.

جای خالی آموزش

سالهاست که لازمه انجام عقد گذراندن کلاسهای یک ساعته روش های جلوگیری و یا فرزند آوری از سوی وزارت بهداشت هستیم اما باید در نظر داشت که محتوای این کلاسها به هیچ درد زندگی مشترک زوجین نمی خورد و بیشتر افراد حاضر در این کلاسها، زمان کلاس را به خنده و شوخی می گذراند، اما این در حالی است که می توان به جای کلاسهای که هیچ ضرورتی ندارد به افراد متقاضی ازدواج روش های مقابله با مشکلات زندگی، روش های درک کردن شرایط زندگی و هزاران مساله زندگی را یاد داد هر چند در این مجال باید متذکر شد در کلاسهای یک ساعته قبل ازدواج نمی توان این موارد را به درستی تبیین و آموزش داد که علت اصلی این امر را می توان در دو موضوع جستجو کرد اول اینکه افرادی که در این کلاسها حضور پیدا می کنند سرمست از انتخاب درست خود هستند و همیشه بر این باور هستند که زندگی آنها دستخوش این تلاطم ها نخواهد شد و از سوی دیگر نیز فرصت کوتاه کلاس های مورد نظر برای آگاهی و تعلیم این مسایل به هیچ وجه کافی نیست.

سال های تنش زا یا سال های عاشقانه

بدیهی است متاسفانه علی رغم تصورهای موجود از ابتدای زندگی مشترک در بیشتر مواقع نمی توان این دوران را دوران طلایی و یا دوران عاشقانه زندگی مشترک نامید چرا که طبق آمار موجود، طلاق در این سال ها بسیار زیاد می باشد تا جایی که برخی از روانشناسان بر این باور هستند که زوجین فرزند آوری را به دو سال بعد از شروع زندگی مشترک موکول نمایند.

بررسی دلایل ایجاد تنش در سال های اول زندگی مشترک

پر واضح است که دلایل متعددی را می توان بر ایجاد تنش در سال های ابتدایی زندگی برشمرد که در ادامه به آن اشاره می شود.

اولین دلیل ایجاد تنش در سال های ابتدایی زندگی مشترک را می توان در عدم شناخت کافی طرفین از هم دانست، هر چند این احتمال وجود دارد که زوجین سال های طولانی را قبل از ازدواج با هم گذرانده باشند اما متاسفانه بسیاری از افراد هیچ گاه اخلاق ها و یا رفتارهای واقعی خود را در این ایام به طور کامل بروز نمی دهند و یا اینکه در صورت بروز نیز طرف مقابل به خاطر داشتن علاقه بیش از اندازه و یا دلایل دیگر به راحتی از کنار این رفتارها عبور می کند و هیچ گاه کوچک ترین نشانه ها را جدی نمی گیرد که این خود می تواند آفت بزرگ و جبران ناپذیری برای زندگی و یا ادامه رابطه آنها باشد.

وجود مشکلات مالی عدیده را می توان از دیگر دلایل ایجاد تنش در سال های ابتدایی زندگی مشترک برشمرد چرا که بسیاری از زوجین در سال های ابتدایی به دلیل نداشتن منبع درآمدی مناسب و یا عدم حمایت مالی از سوی خانواده های خود شرایط مالی نامناسبی را تجربه می کنند که به طور حتم این مهم را هر کسی نمی تواند تحمل کند و این خود زمینه ساز بروز مشکلات عدیده می شود.

از سوی دیگر دخالت های بیشمار خانواده ها نیز می تواند زمینه ساز بروز تنش های بسیار در سال های ابتدایی زندگی مشترک شود، هر چند بسیاری از خانواده ها بر این باور هستند که این اظهار نظرات بیشتر به خاطر منافع فرزند خود است و آنها تنها در پی آرامش دختر و یا پسر خود هستند اما متاسفانه در عمل باعث ایجاد تنش ها و مشکلات فراوان در زندگی زوجین جوان می شود تا جایی که طبق تحقیقات به عمل دخالت ها و اظهارات نظرات مغرضانه خانواده ها خود عامل اصلی جدایی به حساب می آید.

متاسفانه برخی از زوجین علی رغم آغاز زندگی خود هنوز در دوران مجردی به سر می برند و از انجام مسوولیت ها و تعهدهای خود به راحتی شانه خالی می کنند به عنوان مثال بسیاری از زوجین جوان هنوز اقدام به دوستی با جنس مخالف می نمایند و بر این باور هستند که زندگی مشترک نباید برای آنها محدودیت ایجاد کند و یا اینکه اگر این کار را انجام ندهند زندگی برای آنها یکنواخت و کسالت آور می شود، متاسفانه امروزه این مهم را نمی توان تنها مختص به آقایان دانست بلکه طبق تحقیقات انجام شده زنان نیز به راحتی به همسر خود خیانت می کنند هر چند در بیشتر موارد خیانت زن تنها برای مقابله به مثل کردن با همسر خود می باشد.

عدم آشنایی کامل با روحیات و خواسته های طرف مقابل را می توان یکی دیگر از دلایل جدایی در سالهای ابتدایی زندگی مشترک دانست چرا که متاسفانه در ایران بیشتر ازدواج ها بدون شناخت واقعی صورت می گیرد و حتی بعد از ازدواج نیز بسیاری از افراد هیچ تمایلی برای انجام این مهم ندارند و بر این باور هستند که شناخت پیدا کردن از همسر خود کاری بسیار عبث و بیهوده می باشد اما باید در نظر داشت که چگونه می توان با کسی که شناخت چندانی از روحیات و اخلاقیات او نداشت زندگی کرد؟

در خاتمه باید خاطر نشان کرد که متاسفانه مهم ترین دلیل سست بودن زندگی زوجین را می توان در عدم شناخت کافی طرفین از هم، عدم انتخاب درست، عدم آگاهی، عدم آموزش زندگی و یا عشق ورزیدن و مسائلی از این قبیل جستجو کرد، از این رو روانشناسان معتقد هستند که باید فرزندان هنر زندگی کردن را از والدین خود یاد بگیرد فرزندی که تمام ایام زندگی خود را شاهد دعوا و اختلاف والدین خود است چگونه می تواند همسر ایده آلی باشد؟


برچسب ها: طلاق
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار