در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۳۳۹
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۷
>> خبر
منظور از درمان دیابت بارداری نگه داشتن قند خون در حدود طبیعی است.کنترل قند خون از طریق برنامه غذایی و فعالیت بدنی مناسب و در صورت نیاز تزریق انسولین امکان پذیر است.

دیابت بارداری،نوعی از دیابت است که برخی خانم های باردار در طول بارداری آن را تجربه می کنند.این بیماری معمولا بعد از خاتمه بارداری برطرف می شود.

انسولین ماده تنظیم کننده قند خون است.در طی یک بارداری طبیعی،که تغییراتی در سطح هورمون های بدن ایجاد می شود،گاهی در خانم های مستعد،انسولین به درستی عمل نکرده و در نتیجه قند خون افزایش می یابد.

دیابت بارداری معمولا با تولد نوزاد برطرف می شود.ولی این خانم ها بیش از سایرین در معرض خطر بروز دیابت نوع دو قرار دارند.علاوه بر آن امکان ابتلای مجدد آن ها به دیابت بارداری در طی بارداری های بعدی وجود دارد.

پزشک باتوجه به عوامل خطرزا،لزوم بررسی آزمایش های لازم به منظور تشخیص دیابت را تعیین می کند.

اگر خانم باردار یک یا چند عامل خطر را دارد به احتمال بیشتری نسبت به خانمی که هیچ یک از عوامل خطر را ندارد در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد.

اگر خطر متوسط یا زیادی برای ابتلا به دیابت بارداری وجود داشته باشد،قند خون خانم باید در اولین فرصت بررسی شود.

در صورت طبیعی بودن نتیجه آزمایش،در هفته ۲۴تا ۲۸بارداری،آزمایش باید مجددا تکرار شود.حتی در صورتی که خانم باردار مستعد ابتلا به این بیماری نیست باز هم انجام این آزمایش در هفته ۲۴تا ۲۸حاملگی ضروری است.

شناسایی عوامل خطرزای ابتلا به دیابت بارداری

بررسی سابقه بیماری در خانواده

سن کمتر از ۱۸سال یا بالای ۳۵سال

اضافه وزن و چاقی

سابقه بیماری دیابت در خود

سابقه تولد نوزاد با وزن بیش از ۴کیلوگرم

تشخیص دیابت بارداری

برحسب وجود عوامل خطر و نتایج آزمایش ها،انجام برخی آزمایش ها لازم است.

آزمایش قند خون ناشتا یا تصادفی

قبل از انجام آزمایش خون ناشتا،باید به مدت ۸ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز شود.ولی آزمایش قند خون تصادفی در هر زمان از روز و بدون هیچ گونه محدودیتی در مصرف مواد غذایی قابل انجام است.

از طریق این آزمایش دیابت بارداری تشخیص داده می شود.ولی گاهی برای تشخیص این بیماری آزمایش های دیگری هم نیاز است.

آزمایش تحمل گلوکز خوراکی

خانم باید تقریبا از ۸ساعت قبل از انجام این آزمایش ناشتا باشد و تقریبا ۳روز قبل از انجام این آزمایش رژیم غذایی متعادلی داشته باشد.

در این روش قند خون خانم اندازه گیری می شود.سپس یک نوشیدنی حاوی تقریبا ۷۵گرم گلوکز به او داده می شود.بعد از یک یا دو ساعت قند خون اندازه گیری می شود.اگر قند خون در هریک از موارد بالاتر از حد طبیعی باشد او به دیابت بارداری مبتلا است.البته این آزمایش باید مجددا تکرار شود.

درمان دیابت بارداری

منظور از درمان دیابت بارداری نگه داشتن قند خون در حدود طبیعی است.کنترل قند خون از طریق برنامه غذایی و فعالیت بدنی مناسب و در صورت نیاز تزریق انسولین امکان پذیر است.

به منظور داشتن تغذیه مناسب مشورت با یک متخصص ضروری است.محدود کردن مصرف انواع شیرینی،افزایش وعده های غذایی و کم حجم کردن آن ها،توجه به میزان مصرف گروه های مختلف غذایی و اطمینان از دریافت کافی مواد مغذی از جمله نکات مهمی است که بهتر است تحت کنترل یک متخصص تغذیه و با توجه به وضعیت بدنی خانم باردار توصیه شود.

زمان مناسب برای اندازه گیری قند خون

صبح ها

یک ساعت بعد از صرف صبحانه

یک ساعت بعد از صرف ناهار

یک ساعت بعد از صرف شام

البته آزمایش باید به منظور اطمینان از نتیجه آن تکرار شود.

اغلب خانم های مبتلا به دیابت بارداری علائم خاصی ندارند البته گاهی ممکن است این بیماری با خطر افزایش فشارخون و ابتلا به مسمومیت حاملگی و خطر تولد نوزاد با وزن بالا و ضرورت انجام سزارین همراه باشد.

شش هفته بعد از زایمان،قند خون خانم باید اندازه گیری شود.در اکثر خانم های مبتلا به دیابت بارداری،بعد از دنیا آمدن نوزاد،بیماری برطرف می شود.اگرچه احتمال بروز آن در بارداری های بعدی و یا ابتلا به دیابت نوع دو وجود دارد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار