در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۳۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۷
>> خبر
در این مطلب به برخی از بیماری های کودکانه اشاره می کنیم.

گری

در این بیماری که زخم های حلقوی شکل بر روی پوست ایجاد می شود،با تاول های ریز و قرمز و کبره پوستی در اطراف آن همراه است.

این عارضه در ناحیه سر،صورت،ناحیه تناسلی و پاها مشاهده می شود.از علائم آن می توان به خارش اشاره کرد.

گری به وسیله گونه های مختلفی از قارچ ها ایجاد می شود.پس از حمام کردن پاهای کودک را به دقت خشک کنید زیرا قارچ گری در ناحیه مرطوب رشد می کند به محض دیدن علائم آن کودک را نزد پزشک ببرید.

طی دوره درمان بیماری،از رفتن کودک به استخر جلوگیری کنید،شانه و کلاه و تمام وسیله های آلوده را دور بریزید.

اوریون

اوریون یک عفونت واگیردار است که موجب تورم غدد بزاقی در ناحیه زیرین و بالایی استخوان فک پایین می شود.این بیماری در زمان های گذشته چنان شایع بود که به همراه سرخک،آبله مرغان و...به بیماری های کودکان معروف شده بود.اما با واکسیناسیون در بسیاری از کشورها این بیماری ازبین رفته است.

برخی از کشورهای درحال توسعه برنامه واکسیناسیون را به درستی رعایت نکردند و از این روی با شیوع این بیماری ها روبه رو هستند.

اوریون بیشتر در سنین پنج تا پانزده سالگی ایجاد می شود اما اشخاص حساس می توانند در هرسنی به آن مبتلا شوند.بیشتر نوزادان دارای پادتن های مادری هستند و تا چند ماه پس از تولد در برابر این بیماری مصونیت دارند.

اوریون در فصل های بهار و تابستان شایع می شود.استفاده از واکسن و یا یک بار مبتلا شدن به بیماری برای فرد مصونیت دائمی ایجاد می کند.

سرخک

سرخک یکی از مهم ترین بیماری های واگیردار در کودکان است.در گذشته ۹۰درصد کودکان قبل از رسیدن بلوغ گرفتار سرخک می شدند.واکسیناسیون به میزان ۹۸درصد بیماری را کاهش می دهد.

هرنوزاد پادتن ضد سرخک را از مادر خود دریافت می کند که تا شش ماهگی دوام دارد.میزان کمی از این پادتن ممکن است تا یک سالگی نیز باقی بماند و روی واکسیناسیون تاثیر بگذارد.به همین دلیل اولین واکسیناسیون سرخک باید در پانزده ماهگی انجام شود.واکسیناسیون و یک بار مبتلا شدن به بیماری موجب مصونیت دائمی در فرد خواهد شد.

کولیت یا قولنج

گاهی نوزاد در یک ماهگی دچار کولیت می شود.نباید نگران بود زیرا ۲۰درصد نوزادان دارای ناراحتی های گوناگون به ویژه در هنگام عصر و شب هستند.کولیت گاهی با درد و ناراحتی همراه است و موجب گریه کردن نوزاد می شود.هنوز علت اصلی کولیت مشخص نیست.

وقتی کودک گریه می کند هوای بیشتری فرو می دهد و در نتیجه گاز بیشتری از شکم او خارج می شود.خروج گاز و یا مدفوع برای مدتی کوتاه او را تسکین می دهد.کولیت به ندرت بیش از سه ماه طول می کشد.

برونشیت

از بیماری های رایج در کودکان است و در اثر التهاب و یا عفونت نایژه ها به وجود می آید.برونشیت انواع گوناگون دارد.برونشیت های عفونی حاد،برونشیت های تحریکی و برونشیت ناشی از حساسیت.

برونشیت عفونی حاد رایج ترین نوع برونشیت در کودکان است.این بیماری بیشتر در فصل های سرد سال و به دنبال یک عفونت ویروسی حلق و بینی و یا یک سرماخوردگی ساده روی می دهد.

باکتری ها ممکن است از طریق عفونت سینوس ها باعث وخیم شدن یک سرماخوردگی ساده شوند.وجود ترشحات عفونی از بینی به گلو موجب پیدایش برونشیت خواهد شد.برونشیت تحریکی در کودکانی روی می دهد که در معرض گرد و غبار و دود،دود سیگار و گازهای شیمیایی و مواد حساسیت زا باشند.

کرمک

کودک شما ممکن است مانند بسیاری از کودکان دیگر دچار کرمک شود.این کرمک های کوچک و سفید در اطراف مقعد حرکت می کنند و باعث خارش شدید در این ناحیه می شوند.

کرمک در کودکان زیر پنج سال شایع است.این بیماری واگیردار است و سایر اعضای خانواده به راحتی به آن مبتلا می شوند و به همین دلیل هنگام مراجعه بیمار نزد پزشک تمام اعضای خانواده تحت درمان قرار می گیرند.تشویق کودک به شستن دست ها پس از توالت بسیار مهم است.

آبله مرغان

آبله مرغان نوعی بیماری است که سراسر بدن از دانه های تاولی و خارش دار پر می شود.این بیماری مانند سرماخوردگی به سرعت منتشر می شود و سایر کودکان را مبتلا می کند.بیشتر موارد بیماری در سنین پنج تا ده سالگی روی می دهد و شیوع آن در فصل های زمستان و بهار است.

شدت واگیری آبله مرغان خطرناک نیست.بروز این بیماری در کودکان نیز خطری ندارد اما افراد بالغ و نوزادانی که مادر آن ها هرگز سابقه ابتلا به آبله مرغان را نداشته اند در معرض خطر قرار دارند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار