در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۳۶۰
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۷
>> خبر
بسیاری از افراد دوست دارند بدانند که ساعت رسمی از کجا آمده است،به طور مثال چرا در کل جهان مثلا امروز سه شنبه است یا چهارشنبه.

جلو و عقب کشیدن ساعت

جلو و عقب کشیدن ساعت در دو شش ماهه ی سال توسط بنجامین فرانکلین پیشنهاد داده شد.فرانکلین در نامه ای به روزنامه ای فرانسوی پیشنهاد داد تا ساعت ها در تابستان یک ساعت جلو کشیده شوند تا از روشنایی روز حداکثر استفاده و در مصرف شمع که بسیار هم گران بود،صرفه جویی شود.

جالب است بدانید که اصلا معلوم نیست این پیشنهاد او جدی بوده یا یک شوخی ای بیش نبوده است،اما به هرحال عملی شد.

سرعت درک خانم ها و آقایان

ظاهرا خانم ها در مقایسه با آقایان برای متوجه شدن یک لطیفه به زمان بیشتری نیاز دارند.برخی از دانشمندان دانشگاه استنفورد یافته هایی داشتند که این موضوع را تایید می کرد.

دانشمندان دانشگاه استنفورد،افراد موردآزمایش را هنگام دیدن کارتون،تحت اسکن مغزی قرار دادند تا فعالیت های مغزی آن ها را بررسی کنند.از جمله این فعالیت های مغزی می توان به مدت زمانی که افراد موردآزمایش برای فهمیدن یک جوک یا لطیفه نیاز داشتند،اشاره کرد.

شکل گیری ساعت رسمی

بسیاری از افراد دوست دارند بدانند که ساعت رسمی از کجا آمده است،به طور مثال چرا در کل جهان مثلا امروز سه شنبه است یا چهارشنبه.

پس از بسط و توسعه شبکه ریلی بود که کشورها توانستند به یک ساعت استاندارد دست یابند.پیش از آن مثلا در انگلیس،هر جماعتی ساعت محلی خودش را داشت که آن را به کمک ساعت آفتابی تنظیم می کرد اما چون هر روستایی در منطقه زمانی خاص خود قرار داشت و به همین خاطر از ساعت معیار انحراف پیدا می کرد،تنظیم ساعت رسیدن قطارها به ایستگاه و حرکت از آن به کاری سخت و دردسرساز تبدیل شده بود،از این رو همه ساعت ها یکی شد.

زلزله شیلی کمتر از یک ثانیه بود

در ۲۷فوریه سال ۲۰۱۰زلزله شیلی،۱/۲۶میلینیوم ثانیه از طول روز کاست.این زلزله در منطقه مائوله،۸میلیارد دلار خسارت بر روی دست بیمه ها گذاشت و مجموع زیان آن بالغ بر ۳۰میلیارد دلار شد.در این زلزله که خوشبختانه در منطقه ای کم سکونت رخ داده بود ۵۲۱نفر کشته شدند و قدرت آن را ۸/۸ریشتر اعلام کردند.


برچسب ها: ساعت ، زمان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار