در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۳۶۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷
>> خبر
نتایج حاصل در بازیابی اطلاعات بی مفهوم از حافظه بلند مدت حاکی از آن است که معمولا افراد بعد از یک ساعت بیش از ۲۴ساعت مفاهیم را به یاد می آورند.حتی پس از یک هفته افراد با درصد کمتری مفاهیم را به خاطر می آورند.

اکثر ما تصور می کنیم که حافظه جای مشخصی در مغز ندارد.این در حالی است که حافظه استنباطی است که فرد از مجموعه کنش های حواس خود درک می کند.در نتیجه او هر آن چه را که مهم تشخیص داده شود به سرعت به خاطر می آورد و هرچه اهمیت کمتری داشته باشد در قسمتی از مغز ثبت می کند.

ارزش حافظه زمانی بیشتر می شود که بدانیم هرگاه بخواهیم براساس موارد به خاطر سپرده شده،استدلال و قضاوتی داشته باشیم به آن نیاز داریم.عده ای از افراد تصور می کنند بدون تمرین روش های یادگیری می توانند حافظه قوی داشته باشند.در حالی که بدون بهره گیری از روش های یادگیری نمی توان از حافظه قوی برخوردار شد.به همین دلیل برای داشتن حافظه قوی لازم است شیوه های تقویت آن را بیاموزیم و از آن ها بهره ببریم.

ظرفیت حافظه انسان تابعی است از روش های مورداستفاده.بنابراین اگر روش ها و فنون مختلف بهبود یابند گنجایش حافظه نیز افزایش می یابد.توانایی حافظه انسان بیش از گنجایش ذاتی به روش ها و فنون ذخیره کردن مواد بستگی دارد.در حافظه ذاتی افراد تفاوت هایی وجود دارد.هرچند تفاوت ذاتی در حافظه افراد است،این تفاوت به اندازه تفاوت مهارت های مطالعه در توانایی حافظه تاثیر ندارد.

یادآوری یک فرآیند روانی است که در همه افراد با توانایی های معمولی عمومیت دارد.پس اظهار برخی افراد مبنی بر این که حافظه ضعیفی دارند در اکثر مواقع یک توجیه برای عدم تلاش جهت به خاطر سپاری است.

یادسپاری به تلاش مستمر نیاز دارد.یکی از مزیت های حافظه تقویت شده این است که آن چه را که بخواهد به خاطر بسپارد و در صورت لزوم به خاطر آورد.فردی که در این زمینه قوی است در به یادآوردن هرچیزی اصرار ندارد.توجه داشته باشید که آن چه در حافظه انسان قرار می گیرد و چگونگی قرار دادن آن،بسیار مهم است.هرچه بیشتر درمورد موضوعی اطلاعات کسب شود مطالب بیشتر به کمک حافظه می آیند.در واقع این روش در آموختن مطالب بعدی موثر است.

مطالعات نشان می دهد افراد به هنگام بازآوری اطلاعات آموخته شده،تصویر متفاوتی از مشاهده یک پدیده مشابه ارائه می دهند.درواقع برداشت افراد مختلف نسبت به یک پدیده مشابه یکسان نیست.

نتایج حاصل در بازیابی اطلاعات بی مفهوم از حافظه بلند مدت حاکی از آن است که معمولا افراد بعد از یک ساعت بیش از ۲۴ساعت مفاهیم را به یاد می آورند.حتی پس از یک هفته افراد با درصد کمتری مفاهیم را به خاطر می آورند.

حجم اطلاعات به یاد آورده شده با معنی مشخص بیشتر از بازآوری حجم اطلاعات بی معنی است.توجه داشته باشید که مغز انسان تقدم و تاخر اطلاعات موجود را در خود تشخیص می دهد.در واقع مطالب آغازین و انتهایی تر از مطالب میانی بازآوری می شوند.تمرین و تکرار مطالب بدون فاصله زیاد بیشتر در حافظه باقی می ماند.

بزرگ ترین قسمت مغز مخ نام دارد؛مخ دارای دو نیمکره است که توسط رشته های عصبی محکم سفیدرنگی به هم متصل اند.قسمت سطح مخ که قشر مخ نام دارد خاکستری رنگ است.قشر مخ در انسان به علت وسعت زیاد حالت چین خورده دارد.در زیر قشر مخ ماده رنگی وجود دارد که از اجتماع رشته های عصبی میلین دار تشکیل شده است.این رشته ها دنباله های نورون هایی هستند که در قشر خاکستری در کنار سایر قسمت های دستگاه عصبی قرار دارند.خوب است بدانید که نورون ها اصلی ترین سلول های عصبی اند.این سلول ها وظیفه انتقال اطلاعات را برعهده دارند.نورون ها از طریق زایده های دیگری به نام آکسون اطلاعات را به سلول بعدی منتقل می کنند.علاوه بر قشر مخ چند هسته خاکستری در بخش سفید آن وجود دارد که مهم ترین آن ها غده تالاموس و غده هیپوتالاموس است.هر بخش از قشر خاکستری عمل خاصی انجام می دهد.مراکز مختلف دریافت و تفسیر اطلاعاتی دریافتی از اندام های حسی مانند گوش و چشم در این قسمت قرار دارند.همچنین قسمتی از قشر خاکستری مرکز حرکات ارادی است.

نیمکره چپ مخ حرکات سمت راست و نیمکره راست حرکات سمت چپ بدن را کنترل می کنند.هر نیمکره عمل ویژه ای انجام می دهد.نیمکره چپ در یادگیری زبان آموزی،منطق و ریاضیات عمل می کند و نیمکره راست مربوط به کنترل کارهای ظریف هنری مانند موسیقی است.


برچسب ها: حافظه ، اعصاب
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار