در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۵۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۲
اگرچه بر اساس دستورکار از پیش اعلام شده صحن علنی مجلس، انتظار میرفت که امروز گزارش اهانت به رئیس مجلس در ۲۲ بهمن سال گذشته در قم، قرائت شود اما چنین نشد. 

جلسه علنی امروز مجلس صرف بررسی طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور شد و با وجودي كه قرار بود گزارش واقعه اهانت به رئيس‌مجلس در قم خوانده شود، اين اتفاق نيفتاد. تنها دو تذكر نمايندگان بود كه به اين موضوع اشاره داشت. واقعه قم به تنهايي از زمان وقوع آن تا به امروز، ‏‏خبرساز بوده، اما مراحل تهيه و تنظيم، انتشار اخبار آن و اين روزها نحوه قرائت آن در مجلس نيز بحث‌‌هاي زيادي را پديد آورد.
 
خبرهايي كه اعضاي كميته بررسي‌كننده اين واقعه از حضور و نقش برخي نهاد‌ها، اشخاص و جريانات در قم ارائه كردند، قرائت اين گزارش را مهمتر و توجه به آن را بيشتر كرد. بعد از اينكه مشخص شد اين گزارش به اتمام رسيده و نام برخي نهادها از جمله «موسسه پرتو»، وابسته به آيت‌الله مصباح يزدي در آن درج شده، مخالفت‌هايي براي جلوگيري ار قرائت اين گزارش صورت گرفت. 

برخي نمايندگان حتي جايگاه حقوقي اين كميته را غيرقانوني دانستند و آن را انتصابي معرفي كردند و به اين استناد قصد داشتند تا جلوي انتشار اين گزارش گرفته شود. اما مجلس اعلام كرد كه قرائت اين گزارش در دستور كار روز دوشنبه ٧ مردادماه قرار دارد. همزمان هفته گذشته خلاصه‌اي از اين گزارش در اختيار نمايندگان قرار گرفت و بخش‌هايي از آن در مطبوعات درج شد. مجلس قول داد كه حتما اين گزارش خوانده شود. منصور حقيقت‌پور  نايب‌رئيس كميسيون امنيت‌ملي هم صبح امروز خبر داده بود كه حتما اين گزارش خوانده خواهد شد. به اين ترتيب انتظار مي‌رفت در روزي كه خود لاريجاني رياست‌جلسه را برعهده نداشت، اين گزارش قرائت شود. 

نمايندگاني كه عموماً از نزديكان فكري و جناحي گروه پايداري و آيت‌الله مصباح هستند تلاش كردند تا اين گزارش قرائت نشود. با اين وجود تنها در دو تذكر نمايندگان به اين موضوع اشاره شد. نخست تذکر کمال الدین پیرمؤذن نماینده مردم اردبیل در ابتدای جلسه علنی امروز که قرائت گزارش حادثه ۲۲ بهمن قم را حق مجلس و یک ضرورت خواند و گفت: این چه داستان دل آزار و مسخره‌ای است که مجلس و نمایندگان آن به خاطر اجرای وظیفه قانونی خود قبل از اینکه از ناحیه دیگران و مشکل‌داران سرکوب شوند، توسط همکاران بسیار محدود مجلسی خود تخریب می‌شوند. 

نماینده مردم اردبیل خطاب به محمد حسن ابوترابی که در غیاب لاریجانی ریاست جلسه امروز را بر عهده داشت، گفت: خواهشاً برای دفاع از حفظ شأن و اقتدار مجلس به جایگاه و حقوق نمایندگان بها دهید و به عزیزی که در نشریه‌اش همه مجلس را زیر سوال برده تذکر دهید. اشاره او به حميد رسايي و سرمقاله‌اي بود كه تحت عنوان: «گزارشی به نام مجلس نهم با ادبیات مجلس ششم» در نشريه ٩ دي منتشر شده بود. 

او در اين مقاله با انتشار بخش‌هايي از اين گزارش آن را متناقض دانسته و خواسته بود كه به ريشه‌هاي اين اعتراض توجه شود. همچنين نوشته بود كه اين گزارش « علاوه بر متهم ساختن آیت الله مصباح، موسسه امام خمینی و برخی از شاگردان وی، اتهاماتی به سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، اداره اطلاعات و شورای تأمین استان قم متوجه شده است.»

ادامه اداره جلسه‏ علني را باهنر برعهده داشت و نمایندهای که نشریه‌ا‌‌ش مورد تذکر واقع شده بود هم در پایان جلسه علنی و در دوره ریاست محمدرضا باهنر در تذکر دیگری به این موضوع پرداخت و نایب رئیس مجلس در پاسخ به وی گفت: انشالله این گزارش به موقع در صحن علنی قرائت میشود که می‌توان به ان پاسخهایی داشت چه در صحن و چه در رسانه‌ها.

باهنر با بیان اینکه «پیشاپیش حرف زدن و قضاوت کردن صحیح نیست»، ادامه داد: بهتر است همکاران محترم درباره این گزارش قضاوت نکنند.» او البته گفت كه به خاطر مشكلات آيين‌نامه‌اي و بررسي دستور كار مجلس فرصت براي قرائت اين گزارش ايجاد نشد و با وجودي كه خودش علاقه زيادي به خواندن شدن اين گزارش داشته، اما متاسفانه راهي براي آن پيدا نكرده‌ است.

در آخرین دقایق جلسه علنی حسین نقوی حسینی نماینده ورامین در واکنش به تذکر دوم که هویت کمیته بررسی حادثه قم را زیر سوال برده و آن را انتصابی خوانده بود نیز گفت: یکی از همکاران محترم در بیاناتشان هیات تحقیق حادثه قم را انتصابی خواندند که به عنوان سخنگوی کمیسیون امنیت ملی برای تنویر افکار عمومی لازم است توضیح دهم که وقتی مسئولیتی بر اساس درخواست صحن علنی به کمیسیون سپرده می‌شود، رئیس کمیسیون ماموریت کمیته را در جلسهای رسمی اعلام می‌کند و افرادی برای این ماموریت‌های ویژه انتخاب میشود.

وی از مسئولیتهای سنگین این کمیته‌های ویژه سخن گفت که برخی مایل به عضویت در آن نیستند. به گفته وی پس از حادثه قم، این موضوع در کمیسیون امنیت ملی مطرح شد و اعضای کمیته بررسی برای ختم قائله تشکیل شد. از این رو این کمیته رسمی بوده و نه انتصابی.

همچنين باهنر اعلام نکرد که این گزارش چه زمانی در مجلس قرائت می‌شود. جلسه آينده مجلس در روز ١٣ مردادماه ساعت ٣:۳۰ عصر تشكيل مي‌شود كه اختصاص به مراسم تحليف رئيس‌جمهور منتخب دارد. به اين ترتيب لااقل تا اواخر هفته‌ آينده نبايست منتظر قرائت اين گزارش بود. در عين حال بايد منتظر بود و ديد كه آيا متن خلاصه شده اين گزارش دستخوش تغييبر خواهد شد يا نه؟‌
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار