در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۸۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۲
مقام معظم رهبری:
رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: آرمانگرایی بدون دیدن واقعیات، به خیال‌پردازی و توهم منجر خواهد شد البته باید میان واقعیات و آنچه تلاش می‌شود به عنوان واقعیات القاء شود، تفاوت قائل شد. ایشان یکی از روش‌های معمول در جنگ روانی را القای واقعیت‌های غیرواقعی خواندند
حدود هزار نفر از دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش ‌عالی، عصر دیروز در نشستی صمیمانه و صریح با رهبر معظم انقلاب، به بیان دیدگاه‌های جامعه دانشجویی و تبادل نظر درباره موضوعات مختلف علمی، دانشگاهی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پرداختند.

در این دیدار که از ساعت 5 بعدازظهر آغاز شد و تا نماز مغرب و عشا ادامه یافت 12 نفر از نمایندگان تشکل‌ها و انجمن‌های دانشجویی، مسائل مورد نظر، خواسته‌ها و مواضع خود را بیان کردند. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای نیز ضمن پاسخگویی و بیان برخی نکات درباره مسائل مطرح شده، به تبیین نسبت آرمان‌ها با واقعیت ها، وظایف جامعه دانشجویی و راه‌های ایجاد و افزایش نشاط و تحرک حقیقی در دانشگاه‌ها پرداختند. ایشان با شکرگزاری به درگاه پروردگار به خاطر دیدار با جمع با صفا، صمیمی و پرنشاط دانشجویان، مطالب بیان شده در این دیدار را غالباً پخته، سنجیده و بسیار خوب خواندند و دستگاه‌های مختلف را به بررسی راه‌های تحقق پیشنهادهای دانشجویان توصیه کردند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به دانشجویی که خواستار تبیین معنای «اعتدال» شده بود خاطرنشان کردند: رئیس‌جمهور منتخب که این شعار را مطرح کرده است حتماً معنا و مفهوم مورد‌نظر خود را درباره مقوله اعتدال بیان خواهد کرد.

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای همچنین با اشاره به سخنان یکی دیگر از دانشجویان درباره برخورد صحیح با دولت رئیس جمهور منتخب افزودند: همچنانکه درباره همه دولت‌ها تأکید شده باید از این دولت نیز حمایت و به آن کمک کرد. ایشان افزودند: برخی می‌گویند اگر دولت اینگونه باشد به او کمک و گرنه انتقاد می‌کنیم. بنده با انتقاد مخالف نیستم اما اولاً انتقاد با عیب‌جویی فرق دارد، ثانیاً باید ابتدا فرصت کار و تلاش و تحرک داده شود.

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای کار قوه مجریه را واقعاً سخت و دشوار برشمردند و خاطرنشان کردند: هیچ‌کس نیست که نقطه ضعف نداشته باشد بنابراین نباید توقعات را به قدری بالا برد که از توان منطقی اشخاص خارج باشد. رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به ضرورت در نظر گرفتن مشکلات و واقعیت‌های کشور افزودند: مجموعه نیروهای فعال سیاسی، کاری و دانشگاهی دست به دست هم دهند تا کارها به فضل الهی به پیش برود. یکی دیگر از دانشجویان از بروز کدورت در میان دانشجویان به علت اختلاف در تحلیل های سیاسی اجتماعی سخن گفته بود.حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با تأکید بر پرهیز کامل از تبدیل اختلاف‌نظرها به کدورت و خصومت گفتند: جداً از دانشجویان عزیز و طرفداران سلایق گوناگون خواهش می‌کنم که اجازه ندهند «اختلاف نظر در تحلیل و برداشت و تفسیر»، به کینه و دشمنی بیانجامد.ایشان در همین زمینه افزودند: به توصیه حضرت امام(ره)، مانند طلبه‌ها باشید که در هنگام مباحثه بسیار جدی هستند اما در بقیه اوقات رفیق و دوست و همراه یکدیگرند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به مباحثی که برخی دانشجویان درباره فتنه 88 مطرح کردند افزودند: در بررسی آن حوادث تلخ، مسئله اصلی و عمده، قانون شکنی و رفتار غیرنجیبانه‌ جماعتی است که در مقابل جریان قانون ایستادند و به ایران عزیز، لطمه و ضربه و خسارت وارد آوردند.ایشان تاکید کردند: البته در حاشیه و گوشه و کنار یک حادثه بزرگ، ممکن است مسائلی روی داده باشد که گاه یک نفر مظلوم یا ظالم واقع شود اما در هر حال نباید مسئله اصلی بخاطر این مسائل گم شود.ایشان در همین زمینه این سوال اساسی را مطرح کردند که چرا و به چه دلیل مدعیان تقلب در انتخابات 88 برای مواجهه با مسئله، به خیابان‌ها اردوکشی کردند!؟رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: بارها و بارها این سوال را نه در مجامع عمومی بلکه به شکلی که قابل پاسخ دادن باشد مطرح کرده‌ایم پس چرا جواب نمی‌دهند، چرا عذرخواهی نمی کنند؟

آیت‌ا... خامنه‌ای افزودند: در جلسات خصوصی می‌گویند تقلبی رخ نداده بود، پس به چه علت کشور را دچار آن ضایعات کردید و به لبه پرتگاه بردید؟ایشان با اشاره به اوضاع پرآشوب و خونین برخی کشورهای منطقه خاطرنشان کردند: می‌دانید اگر در فتنه 88 خدا کمک نمی‌کرد و گروه‌های مردمی به جان هم می‌افتادند کشور به چه روز و روزگاری می‌افتاد؟ که البته خداوند نگذاشت و ملت هم بصیرت به خرج دادند.حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در پاسخ به دانشجویی دیگر «شدت به خرج دادن» را به معنای جدیت و ایستادگی منطقی در بحث، قابل قبول دانستند اما تأکید کردند: اگر منظور از شدت به‌خرج دادن مخالفتِ همراه با عنف و زور باشد، کاملاً مخالفم. رهبر معظم انقلاب اسلامی نظر یکی دیگر از دانشجویان درباره ضرورت نظارت بر همه قوا و دستگاه‌ها از جمله مجلس، قوه قضاییه و صدا و سیما را تأیید اما خاطرنشان کردند: چگونگی نظارت بر مجلس و دستگاه قضا، مطلب مهمی است که فعالان دانشجویی می‌توانند روی آن کار پخته کنند و پیشنهاد دهند

.ایشان در ادامه سخنان خود با بیان چند سوال و پاسخ های آنها، خواستار بحث‌های دقیق درخصوص این موضوعات، در دانشگاه‌ها شدند. نسبت دانشجو و عنصر انقلابی با آرمان‌های انقلاب چیست؟ رهبر انقلاب در پاسخ به این سوال ابتدا به تبیین آرمان‌های انقلاب و رابطه آنها با واقعیات جامعه پرداختند.حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای همچنین این نکته را متذکر شدند که دسترسی به آرمان‌های انقلاب بدون نیرو و نشاط و جسارت و خط شکنی جوان‌ها امکان پذیر نیست.ایشان افزودند: بر همین اساس باید نقش جوانان در تحقق آرمان‌های انقلاب، جدی گرفته شود زیرا معتقدم جوان‌ها توانایی گره گشایی دارند.

ایشان بعد از این مقدمه، به تبیین آرمان‌های انقلاب اسلامی پرداختند و گفتند: نظام اسلامی دارای منظومه‌ای از آرمان‌هاست که باید برای رسیدن به همه آنها تلاش شود اما این آرمان‌ها دارای رتبه‌بندی و درجات مختلف هستند.مقام معظم رهبری رسیدن به جامعه‌ای «عادلانه، پیشرفته و معنوی» را از آرمان‌های اصلی و درجه یک نظام اسلامی دانستند و در تشریح آن، فرمودند: جامعه عادلانه، جامعه‌ای است که هم مسئولان عادلانه رفتار کنند و هم مردم نسبت به یکدیگر عدالت داشته باشند، ضمن آنکه این جامعه در عرصه های علمی، سیاسی و تمدنی، پیشرفته و از نظر معنویت نیز سیراب باشد.

رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اینکه دستیابی به چنین آرمانی قطعاً قابل تحقق است و تاکنون نیز در این مسیر پیشرفت‌های خوبی انجام شده، افزودند: چنین جامعه‌ای برای کشورهای اسلامی و غیراسلامی الگو خواهد بود.حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای به برخی آرمان‌های دیگر نظام اسلامی که در مراتب بعد از این آرمان اصلی قرار دارد اشاره کردند و گفتند: اقتصاد مقاومتی، سلامت در جامعه، صنعت برتر، کشاورزی برتر، تجارت همراه با رونق، علم پیشرو، نفوذ فرهنگی و سیاسی در جهان، همه در منظومه آرمان‌های نظام اسلامی قرار دارند و قابل تحقق نیز هستند. دومین سوالی که رهبر انقلاب اسلامی در جمع دانشجویان مطرح کردند عبارت بود از «نسبت آرمان‌ها با واقعیات؟»

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای افزودند: به عنوان مثال تحریم‌ها یک واقعیت است و از طرف دیگر پیشرفت اقتصادی یکی از آرمان‌های انقلاب است اکنون سوال این است که پیشرفت اقتصادی با واقعیتی همچون تحریم چگونه امکان پذیر است. ایشان تأکید کردند: در موضوع نسبت آرمانگرایی با واقعیات، ما هم آرمانگرایی را کاملاً تأیید می‌کنیم و هم دیدن واقعیات را.

رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: آرمانگرایی بدون دیدن واقعیات، به خیال‌پردازی و توهم منجر خواهد شد البته باید میان واقعیات و آنچه تلاش می‌شود به عنوان واقعیات القاء شود، تفاوت قائل شد. ایشان یکی از روش‌های معمول در جنگ روانی را القای واقعیت‌های غیرواقعی خواندند و تأکید کردند: یکی از کارکردهای بصیرت این است که انسان واقعیات را آنطور که هست، ببیند و دچار اشتباه نشود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار