در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۲
سوالی که این روزها مطرح است اینست که آیا بهترین وزیر اطلاعات نظام از کابینه روحانی حذف می شود؟

علی یونسی از مهمترین وزرای تاریخ  نظام است. کسی که با کمترین هزینه مادی در کارش، تهدیدها علیه نظام را به کمترین میزان رساند. فردی مسلط و با هوش که کنار روحانی ایستاد و هنرمندان ، اهل فرهنگ و نخبگان دانشگاه از او هراسی نداشتند.

بدون شک او از استوانه ها و دستاوردهای نظام است. کسی که از دوران آزمون و خطای دهه شصت به  تئوری امنیت قضایی رسید.

معیار بررسی کار او چیست و چرا یونسی برای کابینه روحانی لازم است؟

دلایل بسیارند، اما سه دلیل عمده برای استفاده نظام از ظرفیت این فرد با هوش و مسلط در کار کابینه را برمی شماریم:

یکم: کابینه روحانی در بدترین شرایط اقتصادی تشکیل می شود.  بودجه هزینه های هردولتی به صورت کلی در سه بخش است:

الف:هزینه های جاری: که حقوق کارمندان و دستگاههای اجرایی و امورات کشور و بازرگانی و  یارانه ها و  رفق و فتق امور را شامل می شود. بودجه این هزینه ها اگر کم شود، مردم فقیر تر می شودند. بی نظمی و بی برنامگی هم همین تاثیر را دارد.

 

ب: بودجه هزینه های عمرانی که صنعت و تولید کشور را  می گرداند و شامل می شود. کاهش این بودجه و بی برنامگی در آن کشور را دچار معضل فلاکت بار بیکاری و نهایتا فقر و آشوب می کند.

ج: بودجه دفاعی و امنیتی: که کاهش آن باعث تزلزل حاکمیت ملی و ضعیف شدن بنیه دفاعی کشور مقابل بیگانگان می شود.

نکته: اگر از هریک از این سه بودجه هزینه ای کاهش یا افزایشی را شاهد باشیم، بر بخش های دیگر تاثیر می گذارد. یعنی با افزایش هزینه های امنیتی کشور باید از هزینه های جاری یا عمرانی بزنیم و بالعکس.

هنر علی یونسی اینست که با کمترین هزینه های امنیتی و بدون دخیل کردن هزینه اختصاصی دفاعی، کشور را ضمن افزایش سرمایه اجتماعی ، با کاهش خطرات امنیتی مواجه می کند.این هنز یونسی است و او یکبار امتحانش را پس داده است و احتمالا کسانی که علاقمندند هزینه های امنیتی بر کشور زیاد شود ، علاقه ای به او نخواهند داشت. او می تواند در شرایط اقتصادی فعلی ، بزرگترین هدیه نظام به کابینه اش باشد

 دوم:

علی یونسی دارای تئوری است و جریانات نرم ضد امنیتی را میشناسد . ولی راه جلوگیری از  تشنج در حریم شهروندی را خبره است.او می گوید:

«امنیت قضایی برای اجرای عدالت همواره از اهداف حکومت ها بوده است اما در قرون معاصر آزادی، توسعه و رفاه به عنوان اهداف دیگری از امنیت قضایی مورد تأکید قرار گرفته است. 

یونسی با بیان اینکه متأسفانه گاهی این اهداف معارض هم تلقی می شوند، تصریح کرد: در جامعه مدنی با ارزش های جدید تلاش می شود حدود و ثغور هر یک از اهداف اصلی و امنیت قضایی در قانون اساسی تبیین و تشریح گردد. 

سوم:

اعتدال گرایی یونسی است. او تا بن دندان به نظام معتقد و متعهد است. اما نظام را حریف مقابل جامعه نمی داند و برخوردهای پدرانه وی با گروه دوم و سوم مسائل امنیتی ، از تبدیل مخالف به برانداز جلوگیری می کند.

امید است فرصتی برای نگاه کردن به این دلایل برای اهل خبره باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار