اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 08 بهمن 1398
18 فروردین 1398 18 فروردین 1398
09:26 09:26

چند پيشنهاد براى سال ٩٨

لطفا كمربندهاى مان را براى سال ٩٨ سفت تر ببنديم ، خيلى سفت تر از قبل ! 

سیامک قاسمی

کارشناس اقتصادی

سال ٩٨ از نظر اقتصادی به احتمال زیاد یکی از سخترین سال هایی است که خیلی از ما در زندگی تجربه کرده ایم . تحریم ها عصاره اقتصاد پر چالش ایران را کشیده است و استمرار آنها در سال ٩٨ در کنار برخی ناکارآمدی های حکمرانی، ما را دچار چالش هایی همانند کاهش شدید درآمدهای نفتی، رکود اقتصادی فراگیر و کوچک شدن اقتصاد ایران، تورم های قابل توجه، دولت ضعیف و بی پول با کسری بودجه قابل توجه، کاهش قابل توجه قدرت خرید مردم و کوچک شدن سفره خانواده ها، افزایش نرخ بیکاری بویژه در بخش تحصیلکرده ها ، ادامه چالش صندوق های بازنشستگی و سیستم بانکی و ادامه نوسانات شدید در بازار ارز و طلا خواهد کرد .

همه این شرایط ویژه، طلب می کند که در سال ٩٨ کاملا متفاوت رفتار کنیم .

پیشنهاد می کنم که چه در زندگی شخصی و چه در کار از برنامه‌ریزی و هدف گذاری های ثابت و عددی برای امسالتان به شدت اجتناب کنید که سیلاب حوادث اقتصادی همه برنامه ها و اهداف شما را با خود خواهد برد . به جای برنامه ریزیی به روش های قدیمی، باید مثل عقاب هوشمندانه مراقب زندگی و کسب و کارمان باشیم .

باید تلاش کنیم که تا می‌توانیم از پس اندازهایمان در مقابل طوفان تورم محافظت کنیم و الگوی مصرف خانواده و خودمان را تغییر دهیم .

از توسعه و سرمایه گذاری و ایده های بلند پروازانه مگر موارد خاص و قابل توجیه اقتصادی جدا اجتناب کنیم و تلاش کنیم تا می توانیم فقط از زندگی و کسب و کارمان محافظت کنیم .

تلاش کنیم سطح دانش تخصصی و کاربردی و نه آکادمیک خود را در زمینه‌های مود علاقه مان به شدت افزایش‌ بدهیم .

کسب و کارها و سرمایه گذاری های شخصی مان را به سمت درآمدهای ارزی ببریم .

در کسب و کارهایمان وارد بازارهایی با رقابت بالا نشویم که اقتصاد کوچک شده ایران، کار را برای ما سخت می کند.

و در نهایت با هوشمندی از زندگی و بیزینس مان محافظت کنیم .


لطفا کمربندهای مان را برای سال ٩٨ سفت تر ببندیم ، خیلی سفت تر از قبل !

دیدگاه خود را بنویسید

icon news