اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 خرداد 1399
28 بهمن 1398 28 بهمن 1398
12:47 12:47

جامعه مدنی بعد از فریاد آبان

سیاست ورزان و کنشگران مدنی هیچ گاه تا این اندازه دچار بی‌انگیزگی و تردید نسبت به فایده مندی و اثربخشی فعالیت‌های خود نبوده اند... برای مردم فرقی نمی-کند که چه کسی در راس دولت و نظام است آنها مجموعه مسئولان را عامل و موجب بدبختی، بینوایی و بیکاری و بی‌فردایی خود می‌بینند.»

امیر طیرانی

پژوهشگر تاریخ

بعد از حوادث تلخ و تاثرآوری که اواخر آبان و اوایل آذر در نقاط متعددی از کشور رخ داد و منجر به کشته و مجروح شدن عده‌ای و بازداشت عده دیگری از هموطنان شد، آذر ماه شاهد رخداد دیگری بود که در لابلای اخبار مربوط به اعتراضات چندان مطرح نشد.

این رخداد برگزاری پنجمین کنگره سالانه احزاب اتحاد ملت ایران و ندای ایرانیان و نیز چهاردهمین کنگره سالانه نهضت آزادی ایران بود.

صادق خرازی دبیرکل ندای ایرانیان در باره حوادث آبان گفت: «حزب نماد صداهای خفته و ناگفته یک ملت است. حزب نماد تفکراتی است که باید مجال بیان و سخنش در جامعه پدید آید. باید تکلیف خود را خودمان مشخص کنیم که در کجای سیاست ایران قرار داریم. اگر تشخیص، شناخت و معرفت ما با واقعیت‌های جامعه آمیخته بود بود آنگاه می توان روزگاری آمیخته با فلاح و رستگاری را برای آینده این زمین رقم زد این قدر نگوییم اغتشاشات. چرا شرایطی را به وجود بیاوریم که چهار اغتشاشگر مجال بازی در صحنه را پیدا کنند.» او همچنین وعده داد که "همان طور که ایرانیان هزاره دوم میلادی را با ابن سینا و فارابی وتولید فکر رقم زدند ،طلوع هزاره سوم با نقش آفرینی ایرانیان قهرمان خواهد بود."

پنجمین کنگره سراسری حزب اتحاد ملت ایران روز ۲۱ آذر در اردوگاه شهید باهنر با حضور عده زیادی از فعالان سیاسی-اجتماعی، و از جمله چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد. کنگره حزب اتحاد ملت علاوه بر مسائل حزبی محلی برای بیان دیدگاه‌های مسئولان حزب درباره تحولات روز بود.

علی شکوری راد در باره تحولات آبان گفت: "حوادث خونین و خسارت بار اخیر که به دنبال افزایش قیمت بنزین رخ داد تاثیر عمیقی بر باور باورمندان به نظام جمهوری اسلامی گذاشته است به طوری که اثر بخشی رویکردهای اصلاحی را به شدت زیر سوال برده است..."

سیاست ورزان و کنشگران مدنی هیچ گاه تا این اندازه دچار بی‌انگیزگی و تردید نسبت به فایده مندی و اثربخشی فعالیت‌های خود نبوده اند... برای مردم فرقی نمی-کند که چه کسی در راس دولت و نظام است آنها مجموعه مسئولان را عامل و موجب بدبختی، بینوایی و بیکاری و بی‌فردایی خود می‌بینند.» شکوری راد در پایان صحبت‌های مفصل خود خواستار برخی از بازداشت شدگان حوادث اخیر، رفع ممنوع التصویری محمد خاتمی و رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شد. در پایان کنگره انتخابات برای تعیین اعضای شورای مرکزی وسایر نهادهای حزبی به عمل آمد.

چهاردهمین کنگره نهضت آزادی ایران با نام « دکتر ابراهیم یزدی» با حضور اعضای ارکان های مختلف از جمله شورای مرکزی، دفتر سیاسی، هیات اجرایی و هیات داوری و نیز، با حضور نمایندگان حوزهها و شعب استانی این حزب روز جمعه ۲۹ آذرماه برگزار شد.در این کنگره، مهندس محمد توسلی، دبیرکل نهضت آزادی ضمن ارائه تحلیلی از شرایط سیاسی کشور، گزارشی از عملکرد ارکان، فعالیتها و مواضع حزب ارائه کرد و اعضاء نیز نقطه نظرات خود را بیان کردند. در این نشست همچنین گزارشی از سوی رییس هیات داوری ارایه شد و نیز برخی اصلاحات پیشنهادی جزیی و شکلی در اساسنامه، مورد تصویب جمع قرار گرفت و محورهای قطعنامه کنگره، پیرامون سیاستهای کلان، مواضع، عملکرد و مشی سیاسی نهضت آزادی ایران به تایید اعضاء رسید. در این کنگره، اعضای جدید شورای مرکزی و هیات داوری نهضت آزادی ایران توسط اعضاء انتخاب شدند.

کنگره حزب ندای ایرانیان روز ۲۱ آذر برگزار شد. در این کنگره بعد از گزارش دبیرکل حزب پیرامون وقایع سیاسی کشور و مسائل حزبی، انتخابات برای تعیین اعضای شورای مرکزی و هیات داوری حزب انجام شد.

در اوایل دی ماه خبر برگزاری کنگره حزب مردم سالاری نیز اعلام شد.

برگزاری کنگره احزاب و گروه‌ها جدای از مواضع و عملکرد آنها و همراهی یا عدم همراهی اقشار جامعه با آنها فی نفسه امری مثبت به شمار می‌رود. این اقدام از یکسو نشانه‌ای است مبنی بر پذیرش این واقعیت از سوی فعالان سیاسی جامعه است که برای پیاده ساختن دمکراسی وجود احزاب مستقل و آزاد امری ضروری و حتمی است. از سوی دیگر برگزاری این مجمع ها نشانه قبول واقعیت وجودی وضرورت کارکرد حضور و فعالیت نهادهای سیاسی مستقل از حاکمیت از سوی مسئولان است.

کنگره‌های سالانه احزاب که انتخاب اعضای نهادهایی همچون اعضای شورای مرکزی، هیات بازرسی حزب و... از جمله کارکردهای آن است گام بزرگی در تمرین دمکراسی و همگرایی به شمار می‌رود.

منبع: نشریه ایران فردا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news